Instalacja fotowoltaiczna – jak działa? Czy to się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna – jak działa? Czy to się opłaca?

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii rośnie z roku na rok – również wśród inwestorów prywatnych. Coraz częściej można usłyszeć o tym, że panele fotowoltaiczne są niezwykle korzystną inwestycją do domu. Jeśli jesteś zainteresowany ich montażem, warto wiedzieć, jak działają domowe instalacje fotowoltaiczne. Dzięki temu zadbasz o odpowiednią wydajność instalacji i będziesz zadowolony z inwestycji.

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna zajmuje się przetwarzaniem energii słonecznej w energię elektryczną i dostarczaniem jej do sieci. Nieodłącznym elementem systemu są panele fotowoltaiczne, które „przechwytują” energię z padających na ich powierzchnię promieni. Najczęściej składają się one ze specjalnych ogniw krzemowych połączonych równolegle lub szeregowo. Każde ogniwo zbudowane jest z półprzewodnika tworzącego złącze p-n. Fotony, czyli cząstki światła, które padają na ogniwo, powodują reakcję, w wyniku której powstaje prąd stały. Następnie jest on przekazywany do falownika (inwertera), który zamienia go na prąd zmienny używany w domowych instalacjach elektrycznych.

Co ma znaczenie dla skuteczności instalacji fotowoltaicznej?

Panele fotowoltaiczne możemy podzielić na:

  • monokrystaliczne,
  • polikrystaliczne.

Ze względu na rodzimy klimat, w naszym kraju częściej montuje się te drugie, ponieważ do osiągania wysokiej wydajności nie potrzebują bezchmurnego nieba. Ogniwa są zabezpieczone grubą szybą ze szkła hartowanego, która oprócz ochrony mechanicznej powinna zapewniać jak najmniejsze odbicie światła. Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna będzie skuteczniejsza. Ważne jest również zastosowanie odpowiedniego falownika i przewodów.

Kluczowym czynnikiem dla skuteczności domowych instalacji fotowoltaicznych jest jednak montaż. Sama instalacja powinna być przeprowadzana przez fachowców, którzy odpowiednio dobiorą i połączą ze sobą jej elementy. Niezwykle ważne jest też miejsce, w którym zamontujemy panele fotowoltaiczne. Powinny być one skierowane na południe i umieszczone pod odpowiednim kątem, by do maksimum wykorzystać moc drzemiącą w promieniach słonecznych przez cały rok.

Domowa instalacja fotowoltaiczna – czy to się opłaca?

Domowa instalacja fotowoltaiczna to dość duża inwestycja, jednak zarówno eksperci, jak i użytkownicy są zgodni co do jej opłacalności. Jej właściwy dobór i montaż pozwala na zapewnienie sobie dostępu do praktycznie darmowej energii elektrycznej. Poniesione koszty zwykle zwracają się już po 8-10 latach, a gdy skorzysta się z wciąż dostępnych programów dofinansowania, ten czas zdecydowanie się skraca. Jednocześnie montując panele fotowoltaiczne, dokładasz swoją cegiełkę do walki o zdrowsze powietrze i czystszą planetę.