Ogrzewanie podłogowe – komfort i oszczędność

Ogrzewanie podłogowe – komfort i oszczędność

Montaż ogrzewania podłogowego to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na zapewnienie komfortu cieplnego w obiektach mieszkalnych. Decydując się na ogrzewanie podłogowe inwestorzy są w stanie znacząco obniżyć koszty ogrzewania nieruchomości, jednocześnie zyskując komfort, jaki zapewnia równomierna dystrybucja ciepła w całym pomieszczeniu. W odróżnieniu od grzejników przyściennych podłogówka od razu ogrzewa powietrze w całym pokoju, dzięki czemu jest bardziej wydajna. Kiedy najlepiej zaplanować montaż ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe w budynku nowo wznoszonym

Decyzję o montażu ogrzewania podłogowego najlepiej podjąć już na etapie projektowania domu. Wówczas będziemy mogli dostosować ogrzewanie podłogowe do naszych indywidualnych potrzeb, a nie możliwości montażu. Warto przy tym pamiętać, że w ramach jednej instalacji centralnego ogrzewania możemy korzystać zarówno z podłogówki, jak i tradycyjnych grzejników przyściennych. Te drugie najlepiej zamontować w strefie nocnej domu. Dzięki wysokiej wydajności ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdza się w otwartych kuchniach, dużych salonach oraz pokojach kąpielowych i łazienkach – wszędzie tam, gdzie ze względu na funkcjonalność pomieszczenia zależy nam na zapewnieniu w jego wnętrzu optymalnej temperatury.

Ogrzewanie podłogowe – montaż w istniejącym budynku

Fakt, że nasz dom jest już eksploatowany nie oznacza, że musimy rezygnować z komfortu ogrzewania podłogowego. Grzejnik podłogowy możemy założyć wymieniając podłogę i podłączyć do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Zaletą nowoczesnych grzejników podłogowych jest możliwość ich stosowania pod różnymi podłogami – od podłóg drewnianych, przez glazurę, po płytki PCV. W zależności od naszych potrzeb i możliwości ogrzewanie podłogowe możemy założyć we wszystkich lub w wybranych pomieszczeniach w domu.

Ogrzewanie podłogowe a źródło ciepła

Grzejniki podłogowe stanowią element instalacji centralnego ogrzewania. To oznacza, że czynnik grzewczy rozprowadzany w znajdującej się pod naszymi stopami wężownicy wykonanej z tworzywa sztucznego jest ogrzewany w identyczny sposób, jak w przypadku tradycyjnych grzejników przyściennych. Decydując się na podłogówkę nie musimy więc wymieniać kotła C.O. na pompę ciepła czy odwrotnie. W przypadku projektu instalacji dla nowego budynku warto w tym przypadku uwzględnić koszty pozyskiwania ciepła. Kocioł z pewnością okaże się tańszy w zakupie, jednak już jego montaż i konieczność wygospodarowania w bryle budynku pomieszczenia na kotłownię, gdzie będzie także magazynowane paliwo opałowe znacząco podnosi wartość inwestycji. Do tego dochodzą koszty opału, które z roku na rok są wyższe. Dlatego w przypadku nowo powstających nieruchomości warto zastanowić się na możliwością korzystania z bardziej ekonomicznego wariantu jakim jest energia geotermalna.