Projektujemy instalację centralnego ogrzewania – jak nie popełnić błędu?

Projektujemy instalację centralnego ogrzewania – jak nie popełnić błędu?

Instalacje centralnego ogrzewania składają się z szeregu elementów, od doboru których zależy ich sprawność przekładająca się na zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów grzewczych. Oczywiście na to, czy centralne ogrzewanie w naszym domu będzie sprawne wpływają również inne czynniki, jak chociażby odpowiednia izolacja cieplna budynku. Jak zaprojektować instalację C.O. o wysokiej sprawności?

Projektując instalacje centralnego ogrzewania musimy podjąć decyzje dotyczące:

  • wyboru kotła C.O. lub pompy ciepła,
  • materiału, z którego są wykonane przewody rozprowadzające medium ogrzane,
  • materiału, z którego są wykonane przewody spływowe medium schłodzonego,
  • typu i rozmiaru grzejników pokojowych.

W tradycyjnych instalacjach centralnego ogrzewania wykorzystuje się przede wszystkim przewody wykonane ze stali, miedzi lub tworzywa sztucznego. Na ogół przewody rozprowadzające i spływowe pracujące w ramach jednej instalacji są wykonane z tego samego materiału. Jeśli zaś chodzi o grzejniki przyścienne do wyboru mamy żeliwne, stalowe lub ze stopów aluminium. W domowych instalacjach centralnego ogrzewania coraz częściej korzysta się również z grzejników podłogowych. Te ostatnie przyjmują postać wężownicy z tworzywa sztucznego.

Kocioł grzewczy czy pompa ciepła?

Jedną z kluczowych decyzji, które musimy podjąć projektując centralne ogrzewanie w naszym domu to wybór pomiędzy kotłem grzewczym a pompą ciepła. Podczas gdy kotły C.O. są zasilane gazem, paliwami stałymi (węglem, koksem, eko-groszkiem) lub olejem opałowym, pompy ciepła korzystają z odnawialnej energii czerpanej z gruntu. Te pierwsze charakteryzują się niższymi kosztami inwestycji, te drugie okazują się o wiele tańsze w eksploatacji. Jedyny warunek, jaki trzeba spełnić, żeby cieszyć się ciepłem pochodzącym z głębi ziemi to podłączenie pompy ciepła do źródła zasilania. Dodatkową zaletą pompy ciepła jest możliwość jej wykorzystania do chłodzenia pomieszczeń w sezonie letnim.

Grzejniki przyścienne i podłogowe w ramach jednej instalacji C.O. – czy to możliwe?

Centralne ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Dzięki niemu możemy zrezygnować z grzejników przyściennych, jednocześnie ciesząc się równomierną dystrybucją ciepła po całym pomieszczeniu. To sprawia, że jesteśmy w stanie szybciej i taniej ogrzać duże pokoje i otwarte przestrzenie. W ramach tej samej instalacji centralnego ogrzewania możemy również korzystać z tradycyjnych grzejników przyściennych. W domach jednorodzinnych bardzo często praktykuje się obecnie montaż grzejników podłogowych w strefie dziennej domu i łazienkach oraz grzejników przyściennych w sypialniach.