Instalacje centralnego ogrzewania
Centralne ogrzewanie to niezbędny element instalacji w każdym budynku, jest to rozwiązanie niezwykle komfortowe, a jednocześnie na tyle powszechne, że dawno już przestało być uznawane za luksus. Tradycyjne instalacje C.O. wykorzystują system połączonych rur tworzących obieg zamknięty lub otwarty, w którym płynie ogrzewana za pomocą odpowiedniego źródła ciepła woda. Istnieją różne rodzaje sieci centralnego ogrzewania. Skuteczność i wydajność instalacji grzewczej, jak również koszty jej eksploatacji są uzależnione od tego, jakie źródło zasilania wybierzemy instalując centralne ogrzewanie w budynku oraz od projektu samej instalacji. Dlatego decydując się na montaż lub modernizację instalacji grzewczej warto rozważyć wszystkie możliwości i wybrać tę, która najlepiej spełni nasze oczekiwania.
Sieci grawitacyjne i pompowe
Funkcjonalność sieci C.O. zależy przede wszystkim od dwóch czynników – źródła ciepła i metody wymuszania przepływu wody w rurach. Tradycyjnie centralne ogrzewanie wykonywano w oparciu o tzw. instalacje grawitacyjne, które wykorzystują zjawisko unoszenia się gorącej wody i opadania zimnej. Jest to dość prosty system zasilania instalacji grzewczej, który na obecne standardy jest już jednak przestarzały, a co gorsza często okazuje się zawodny. Dodatkowo grawitacyjne instalacje centralnego ogrzewania mogą być montowane tylko w określonych warunkach, co jeszcze bardziej ogranicza ich funkcjonalność, wpływając na to, że inwestorzy poszukują lepszych rozwiązań, a więc instalacji grzewczych, które będą bardziej wydajne, a jednocześnie mniej awaryjne i bardziej elastyczne technologicznie.
Obecnie najczęściej stosuje się ogrzewanie pompowe pracujące w układach zamkniętych, wykorzystujące wymuszającą przepływ wody pompę obiegową. Jest to rozwiązanie znacznie bardziej efektywne, a jednocześnie wszechstronne. Instalacje pompowe nie podlegają bowiem ograniczeniom co do ich wielkości, rozległości instalacji grzewczej i proporcji. Jedyną wadą tego systemu wydaje się konieczność stałego dostępu do energii elektrycznej, którą zasilana jest pompa. Awaria prądu oznacza więc brak ciepła w grzejnikach.
Istnieją również różne sposoby na prowadzenie rur w instalacjach C.O. Można wykorzystać system jednorurowy, dwururowy, rozdzielaczowy. Nie trzeba też korzystać z tradycyjnych grzejników – wielu inwestorów chętnie wybiera nowoczesne, energooszczędne instalacje ogrzewania podłogowego oraz będące coraz poważniejszą konkurencją dla centralnego ogrzewania, ogrzewanie nadmuchowe.
Instalacje centralnego ogrzewania – kotły i pompy ciepła
Aby instalacje C.O. spełniały swoje zadanie, niezbędne jest źródło ciepła, podgrzewające płynącą w rurach wodę. W tym celu można wykorzystać np.:
- kocioł dwufunkcyjny,
- kocioł jednofunkcyjny,
- pompę ciepła,
- kolektory słoneczne (jedynie do podgrzewu).
Wybór źródła ciepła to jeden z najważniejszych czynników dla kosztów zarówno samej inwestycji budowy sieci C.O. jak i późniejszych kosztów eksploatacyjnych. Z drugiej strony od tej decyzji zależeć będzie sprawność instalacji grzewczej oraz jej wydajność. Decydując się na kocioł, musimy pamiętać o konieczności wyboru odpowiedniego paliwa (gaz, paliwo stałe lub płynne), jego regularnego zakupu i składowania. Kolektory słoneczne i pompy ciepła oferują darmową energię cieplną, jednak często nie są w stanie pokryć jego stuprocentowego zapotrzebowania, są też droższe w instalacji. Wybór odpowiednich rozwiązań zależy więc od wielu czynników, każdy przypadek jest inny a system należy dostosować do potrzeb klienta.
Instalacje C.O. – Warszawa
Nasza oferta obejmuje wysokiej jakości urządzenia oraz kompleksowe usługi związane z projektowaniem i montażem instalacji grzewczych. Dodatkowo, dzięki bogatemu doświadczeniu w tej dziedzinie, świadczymy dla naszych klientów profesjonalne usługi doradztwa w zakresie wyboru najodpowiedniejszych rozwiązań i ich zastosowania. Centralne ogrzewanie obiektów mieszkalnych i użytkowych to jedna z naszych specjalności. Bogata wiedza oraz wieloletnie doświadczenie w połączniu z doskonałą znajomością najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych na rynku sprawiają, że nasze instalacje grzewcze są efektywne, a zarazem tanie i niewymagające w eksploatacji. Współpracujemy z klientami z Warszawy i okolic, montując instalacje C.O. w domach jednorodzinnych, budynkach wielorodzinnych, obiektach użytkowych i przemysłowych, a także oferując profesjonalne usługi serwisowe.