Co warto wiedzieć przed zakupem ogrzewania podłogowego?

Co warto wiedzieć przed zakupem ogrzewania podłogowego?

Co warto wiedzieć przed zakupem ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej pojawia się w projektach polskich domów i mieszkań. Z wielu powodów jest ono wyborem korzystnym, który pozytywnie wpływa tak na wysokość rachunków ponoszonych z tytułu ogrzewania, jak i na komfort osób przebywających w domu. W tym artykule przybliżamy najważniejsze informacje i fakty na temat wykorzystania ogrzewania podłogowego. Podpowiadamy dlaczego warto zainteresować się zastosowaniem tego rozwiązania oraz jakich korzyści mogą spodziewać się jego użytkownicy.

Ogrzewanie podłogowe – najważniejsze zalety zastosowania

Wśród licznych korzyści z wyboru ogrzewania podłogowego znajduje się fakt równomiernego nagrzewania całego pomieszczenia. Ciepło rozprowadzane jest po powierzchni posadzki, skąd zostaje wyemitowane ku górze. Pozwala to ograniczyć zjawisko uciekania ciepłego powietrza ku wyższym partiom pomieszczenia, które ma miejsce w przypadku zwykłych kaloryferów.

Ogrzewanie podłogowe jest uniwersalne, może być zastosowane we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych, a także gospodarczych, sanitarnych i innych. Niezależnie od powierzchni podłogi, istnieje możliwość zaadaptowania danego pomieszczenia pod ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe w porównaniu do konwencjonalnego

Wbrew pozorom ogrzewanie podłogowe jest nie tylko bardziej skuteczne w rozprowadzaniu ciepła, ale również w powodowaniu komfortu termicznego u wszystkich domowników. W porównaniu do zwykłych systemów grzewczych, ogrzewanie podłogowe jest bardziej odczuwalne, a komfortowe warunki uzyskuje się już przy temperaturze o 2 stopnie niższej niż w przypadku kaloryferów.

Dla wielu odbiorców równie ważny jest fakt, że montaż ogrzewania podłogowego nie zaniża walorów aranżacyjnych danego pomieszczenia. Jego ścian nie szpecą żadne żeliwne kaloryfery, a cennej przestrzeni na podłodze nie absorbuje żadne urządzenie grzewcze. Tym samym zastosowanie ogrzewania podłogowego to skuteczny sposób na poprawę wystroju i wizualnej prezencji danego pomieszczenia.

Kluczowy jest oczywiście fakt, że ogrzewanie podłogowe jest ekonomiczne i pozwala wygenerować oszczędności. Jest to skuteczny system grzewczy, który pomimo obniżenia rachunków, nie obniża komfortu termicznego. instalacja nagrzewa się do temperatury zaledwie około 30 stopni C, a niekiedy nawet mniejszej.

Inną korzyścią wynikającą z zastosowania ogrzewania podłogowego, którą z pewnością docenią wszelkie zmarzluchy, jest możliwość chodzenia na bosaka po całej podłodze, bez obaw o wyziębienie lud dyskomfort termiczny.

Na koniec warto podkreślić, że ogrzewanie podłogowe staje się dziś standardem w wielu projektach budownictwa mieszkalnego, szczególnie tych nastawionych na ekologię i niski pobór energii. Domy energooszczędne, pasywne, ekologiczne oraz wszelkie inne nowoczesne projekty mogą wykorzystywać ogrzewanie podłogowe jako skuteczny i bardziej wydajny zastępnik kaloryferów. Dzięki temu podnosi się standard energetyczny całego budynku, a przebywanie w nim staje się odczuwane dla wszystkich przekraczających próg osób.