Czy instalacje HVAC to zbędna fanaberia inwestora?

Czy instalacje HVAC to zbędna fanaberia inwestora?

Decydując się na budowę własnego domu przy ograniczonym budżecie często poszukujemy oszczędności. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów inwestycji jest rezygnacja ze zbytecznych luksusów. Bez nich nasz dom wciąż pozostaje funkcjonalny, a koszt jego budowy ma szansę nie przekroczyć założonego budżetu. Czy na liście zbędnych fanaberii inwestora mogą znaleźć się instalacje HVAC?

Instalacje HVAC – co to właściwie jest?

Rozważania na temat zbyteczności instalacji HVAC w nowo wznoszonym obiekcie mieszkalnym warto rozpocząć od wyjaśnienia tego obcobrzmiącego pojęcia, które odnosi się do branży inżynierii sanitarnej. HVAC to skrót, który powstał od pierwszych liter angielskich słów oznaczających odpowiednio:

 

ü  ogrzewanie H heating
ü  wentylację V ventilation
ü  klimatyzację A air
C conditioning

 

Warto przy tym pamiętać, że lista instalacji sanitarnych występujących w budynku jest znacznie dłuższa i nie ogranicza się wyłącznie do tych, do których odnosi się omawiany skrót. Instalacje sanitarne można podzielić na kilka rodzajów. Pierwszym będą instalacje wodno-kanalizacyjne, które odpowiadają za dostarczanie świeżej wody do budynku i usuwanie z niego ścieków. Drugim mogą być instalacje przeciwpożarowe. Do instalacji sanitarnych zalicza się również instalacje odpowiedzialne za doprowadzanie gazu do budynku.

Rola instalacji HVAC w nowoczesnym budynku

Instalacje HVAC należą do szerokorozumianych instalacji sanitarnych. To one odpowiadają za komfortową temperaturę oraz jakość powietrza w budynku, a pośrednio także za nasze dobre samopoczucie. Czy budując dom możemy zrezygnować z instalacji HVAC na rzecz oszczędności?

Ogrzewanie i wentylacja to instalacje, których nie może zabraknąć w żadnym obiekcie budowlanym, w którym mieszkają lub pracują ludzie. Dotyczy to w szczególności naszego klimatu, który wyróżnia się stosunkowo niskimi temperaturami w okresie jesienno-zimowym. Jedyne z czego możemy zrezygnować budując dom to klimatyzacja. Nie tak dawno temu klimatyzacja w Polsce była zbytkiem, nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby również teraz tak ją traktować. Ale czy na pewno? Obserwując postępujące zmiany klimatyczne oraz spowodowany nimi wzrost średniej temperatury w ciągu dnia w lecie można szybko dojść do wniosku, że oszczędności, jakie wygeneruje rezygnacja z klimatyzacji w domu nie są wcale tak znaczące.

Czy w obliczu powyższego instalacje HVAC zasługują na miano zbytecznych fanaberii? Zdecydowanie nie! Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja to trzy elementy, które nie tylko determinują komfort użytkowania nieruchomości, ale i mają wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.