Kotły gazowe to najpopularniejsze źródło ciepła w prywatnych domach, zwłaszcza tych budowanych zgodnie z założeniami energooszczędności. To dlatego, że są łatwe w eksploatacji, oszczędne i praktyczne. Zanim zdecydujesz się jednak na montaż kotła gazowego, warto poznać dostępne rozwiązania, by móc zdecydować się na najlepsze. Sprawdź, czym są kotły kondensacyjne i czy są godne uwagi.
Rodzaje kotłów gazowych
Kotły gazowe możemy podzielić na kilka grup według różnych kryteriów. Wyróżniamy modele:
- jednofunkcyjne (obsługujące tylko instalację centralnego ogrzewania) i dwufunkcyjne (służące również do podgrzewania CWU),
- wiszące, stojące i kompaktowe,
- z otwartą i zamkniętą komorą spalania,
- tradycyjne i kondensacyjne.
Większość tych pojęć jest jasna. Każdy inwestor decydując się ma montaż pieców gazowych, musi rozważyć oferowane opcje, biorąc pod uwagę swoje indywidualne potrzeby i preferencje oraz parametry budynku. Czym są jednak kotły gazowe kondensacyjne i czym różnią się od tradycyjnych?
Kotły gazowe kondensacyjne – co to jest?
Kotły gazowe kondensacyjne wyglądają tak jak kotły tradycyjne z zamkniętą komorą spalania. Sekret ich działania kryje się jednak wewnątrz. W tym przypadku energia cieplna powstaje również poprzez wykorzystanie produktów spalania gazu. Dzieje się tak dzięki zjawisku kondensacji. Para wodna, zamiast wędrować do komina, jest skraplana w komorze kotła, co pozwala na odzyskanie dodatkowego ciepła. Dzięki temu, by uzyskać taka samą moc grzewczą, można zużyć mniej paliwa. To oznacza z kolei niższe rachunki. To właśnie dlatego montaż kotłów gazowych kondensacyjnych cieszy się zainteresowaniem wielu inwestorów. Warto pamiętać również, że zamknięta komora jest korzystna ze względu na brak spalin emitowanych wewnątrz kotłowni. Takie piece są więc również komfortowe w eksploatacji.
Montaż pieców gazowych kondensacyjnych – czy warto?
Kondensacja wpływa na bardziej ekonomiczną pracę kotła, ale takie urządzenia są droższe od tradycyjnych. Czy więc montaż pieców gazowych z kondensacją jest opłacalny? Nie sposób przewidzieć cen gazu w kolejnych latach, jednak można założyć, że będą one stale rosnąć. Biorąc pod uwagę zarówno ten fakt, jak i to, że kotły gazowe z kondensacją zużywają średnio o kilkanaście procent mniej paliwa od tradycyjnych, można stwierdzić, że jest to korzystna inwestycja. Ważne jednak, aby wybrać urządzenie wysokiej jakości i dopasowane do zapotrzebowania budynku na energię. W takim przypadku kocioł gazowy posłuży Ci przez wiele lat, a rachunki w sezonie grzewczym przestaną obciążać domowy budżet.