Dla kogo wentylacja mechaniczna? Czy rekuperacja sprawdzi się w moim domu?

Dla kogo wentylacja mechaniczna? Czy rekuperacja sprawdzi się w moim domu?

Rekuperacja dla domu to rozwiązanie coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie mieszkalnym. Czym jest rekuperacja? Z czym wiąże się montaż rekuperacji w domu? Czy wentylacja mechaniczna warta jest swojej ceny?

Planując budowę domu dla siebie i swojej rodziny chcemy, żeby nasz nowy dom był komfortowy i energooszczędny zarazem. Może nam w tym pomóc wentylacja mechaniczna i rekuperacja dla domu.

Co to jest wentylacja mechaniczna?

Zgodnie z normą PN-83/B-03430 każdy dom musi być wyposażony w wentylację. Może to być tradycyjna wentylacja grawitacyjna lub wentylacja mechaniczna. Wentylacja grawitacyjna działa tylko w ściśle określonych warunkach zewnętrznych, dlatego właściciele nieruchomości mieszkalnych coraz częściej decydują się na wentylację mechaniczną, która działa niezależnie od pogody i zorientowania nieruchomości na działce budowlanej.

Wentylacja mechaniczna jest bardzo często mylnie nazywana rekuperacją. Wynika to z tego, iż w zdecydowanej większości projektuje się wentylacje mechaniczne z odzyskiem ciepła (rekuperatorem), nie jest to jednak wymagane dla zachowania prawidłowego obiegu powietrza w pomieszczeniach. W zależności od naszych potrzeb i oczekiwań względem jakości powietrza możemy więc wybrać wentylację mechaniczną wywiewną lub bardziej skomplikowany wariant wentylacji nawiewowo-wywiewnej z systemem odzysku ciepła z wywiewanego powietrza.

Jakie korzyści przynosi montaż rekuperacji?

Rekuperacja dla domu to nic innego jak wspomniany wcześniej system odzysku ciepła z wywiewanego powietrza. Jest to jeden z komponentów instalacji wentylacji nawiewowo-wywiewnej, na którą składa się:

  • wentylator nawiewny,
  • wentylator wywiewny,
  • wymiennik ciepła ogrzewający powietrze.

Montaż rekuperacji pozwala zachować stałą temperaturę w wentylowanym pomieszczeniu, jednocześnie ograniczając koszty związane z ogrzaniem powietrza nawiewanego do wewnątrz – energię do jego podgrzania odzyskuje się bowiem z zanieczyszczonego powietrza wywiewanego. System ten sprawdza się nie tylko w obiektach mieszkalnych, ale również biurowcach i wielkopowierzchniowych obiektach rekreacyjno-handlowych. Jego główną zaletą jest możliwość zapewnienia stałego, kontrolowanego dopływu świeżego powietrza bez poczucia wychłodzenia pomieszczenia.

Montaż rekuperacji wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami, jednak oszczędności jakie pozwala wygenerować sprawiają, że inwestycja naprawdę szybko się spłaca. Wartością dodaną bezsprzecznie jest w tym przypadku komfort użytkowania pomieszczeń, które są stale natleniane przy zachowaniu niezmiennej temperatury powietrza wewnątrz.