Dlaczego warto instalować odkurzacze centralne?

Dlaczego warto instalować odkurzacze centralne?

Dlaczego warto instalować odkurzacze centralne?

Odkurzacz centralny jest określany mianem synonimu czystego domu. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z dużej wygody użytkowania i ergonomii pracy, jakiej nie są nam w stanie zapewnić systemy przenośne. Jak działa odkurzacz centralny? Dlaczego warto inwestować w odkurzacze centralne w domach jednorodzinnych?

Działanie systemu odkurzacza centralnego

Odkurzacz centralny pełni dokładnie taką samą rolę jak tradycyjny odkurzacz przenośny, z tą różnicą, że działa o wiele sprawniej, nie trzeba go przenosić, a powietrze zasysane w trakcie sprzątania jest wydmuchiwane na zewnątrz. W rezultacie tego sprzątamy szybciej, bardziej wydajnie, a odkurzane pomieszczenie pozostaje wolne od charakterystycznego zapachu i drobin kurzu wydostających się z urządzenia.

Kompletny system odkurzacza centralnego składa się z:

  • jednostki centralnej zamontowanej w pomieszczeniu gospodarczym,
  • sieci przewodów ukrytych w ścianach,
  • gniazd ssawnych zamontowanych w pomieszczeniach mieszkalnych.

Podczas sprzątania przy użyciu odkurzacza centralnego wykorzystuje się wąż giętki (najczęściej ma on długość 9 metrów i jest chowany bezpośrednio w ścianie, rozwiązania starej generacji zakładały przenoszenie węża między pomieszczeniami w trakcie sprzątania) oraz automatyczne szufelki montowane przy powierzchni podłogi. Automatyczne szufelki instaluje się przede wszystkim w pomieszczeniach z podłogami twardymi, ponieważ umożliwiają wymiatanie zanieczyszczeń zwykłą miotłą wprost do instalacji odkurzacza centralnego.

Podstawową zaletą systemu centralnego jest wyeliminowanie z cyrkulacji użytego zassanego powietrza. To – jak już wspomnieliśmy – przekłada się na jakość sprzątania i jakość powietrza w pomieszczeniach. Powietrze w domu z centralnym odkurzaczem jest wolne od najmniejszych drobin pyłów i alergenów. Ponadto odkurzacze centralne odznaczają się bardzo cicha pracą, co wynika z faktu, iż jednostka centralna znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym.

Jak odkurzacz centralny wpływa na utrzymanie czystości w pomieszczeniach?

Przede wszystkim odkurzacz centralny mamy zawsze przy sobie. Kiedy coś się rozsypie, wystarczy pociągnąć za elastyczny wąż schowany w ścianie. Wąż jest na tyle długi, iż bez problemu odkurzymy nie tylko podłogi w pomieszczeniu, ale również zanieczyszczenia z mebli tapicerowanych – krzeseł, łóżek, sof. Strategicznie rozlokowane automatyczne szufelki pozwolą nam zapomnieć o tradycyjnej szufelce i zmiotce. Umieszczenie jednostki centralnej wraz ze zbiornikiem na nieczystości w pomieszczeniu gospodarczym ułatwia jej oczyszczanie, a ewentualne drobiny kurzu nie wydostają się na zewnątrz.