Dobór odpowiedniego kotła c. o. - podstawowe informacje

Dobór odpowiedniego kotła c. o. - podstawowe informacje

Dobór odpowiedniego kotła c. o. – podstawowe informacje

Kotły c.o. pełnią ważna funkcję w każdym gospodarstwie domowym, jakie zasilają. Od ich wydajności zależeć będzie komfort termiczny mieszkańców, dostęp do ciepłej wody, a tym samym warunki mieszkaniowe, w których przebywają na co dzień. Wybór kotła c.o. powinien być przemyślany i skonsultowany z fachowcem – tylko w ten sposób uzyskamy gwarancję pełnego dopasowania wszystkich elementów systemu grzewczego do potrzeb naszego domu. W tym artykule przybliżamy najważniejsze informacje na temat kotłów c.o. skierowane do wszystkich osób rozważających ich zakup. Podpowiadamy jak dobrać moc urządzenia do wymogów lokalu oraz kiedy kotły co okazują się wyborem nie tylko trafionym, ale najlepszym z możliwych.

Moc kotła a potrzeby lokalu – najważniejsze dopasowanie

Dobór mocy kotła jest ważny, gdyż będzie mieć wpływ na jego ekonomiczne i skuteczne działanie na co dzień. Moc nie powinna być ani zawyżona, ani zaniżona, gdyż w obu sytuacjach kocioł nie będzie działał prawidłowo. Dobór kotła o zbyt małej mocy skutkuje ograniczoną wydajnością w ogrzewaniu wyższych pięter i piwnicy, szczególnie w okresie zimowym. Zbyt duża moc kotła narazi jego właściciela ne zbyt wysokie koszta eksploatacji.

Obliczanie mocy kotła jest zadaniem problematycznym, do którego niezbędna jest fachowa wiedza. Obejmuje ona m.in. dane na temat: lokalu, jego metrażu, stopnia izolacji ścian, charakterystyki energetycznej, ilości kondygnacji. Samo zdobycie danych jak i przeprowadzenie wyliczeń warto pozostawić fachowcom, którzy zagwarantują dobranie urządzenia najlepiej odpowiadającego naszemu lokalowi.

Z pewnym uproszczeniem można jednak wskazać jak standard budownictwa wpływa na docelowe zapotrzebowanie na moc urządzenia. W przypadku budownictwa starszego, z kiepską izolację, zaleca się urządzenia pracujące na poziomie 60 W/m3. W przypadku domów nowoczesnych, wyposażonych w skuteczną termoizolację, wydajność urządzenia może być niższa, na poziomie 40 W/m3.

Kotły c.o. – dostępne i polecane rodzaje

Kotły c.o. występują w licznych wariantach, które można podzielić na kategorie zgodnie z kryterium typu paliwa. Pod tym względem wyróżniamy kotły na paliwa stałe, na paliwa płynne, na gaz oraz na prąd. Do pierwszej zaliczamy kotły zasilane ekogroszkiem, pelletem, drewnem. W drugiej kategorii znajdują się kotły olejowe.

W poszczególnych kategoriach natrafimy także na podział na kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Pierwsze z nich pozwalają na wykorzystanie w ramach ogrzewania lokalu, jednak nie posiadają funkcji ogrzewania ciepłej wody użytkowej. W tym celu konieczne byłoby wyposażenie kotła jednofunkcyjnego w dodatkowy zasobnik. Kotły dwufunkcyjne realizują oba zadania – ogrzewają lokal oraz wykorzystywaną w nim wodę.

Ostatnim kryterium podziału, które prezentujemy, jest komora spalania, która może być otwarta lub zamknięta. W pierwszym wariancie mamy do czynienia z kotłami pobierającymi powietrze z tego samego pomieszczenia, w drugim – z zewnątrz budynku. Osobnym typem jest kocioł kondensacyjny, odzyskujący ciepło zawarte w skraplającej się parze wodnej obecnej w spalinach. Jest to specjalny typ kotła zamkniętego, o podwyższonej sprawności i wydajności.