Cena energii elektrycznej stale rośnie i nic nie wskazuje na to, żeby ten trend miał się zmienić. Przeciwnie, specjaliści prognozują dalszy wzrost cen prądu oraz opłat stałych. W konsekwencji koszty życia będą coraz wyższe, zwłaszcza w przypadku gospodarstw domowych korzystających z licznych udogodnień z zakresu AGD, RTV i małej elektroniki. Rozwiązaniem, które umożliwia obniżenie rachunków za prąd bez wyrzeczeń jest fotowoltaika.
Fotowoltaika – jak działa i dlaczego pozwala oszczędzać pieniądze?
Instalacje fotowoltaiczne produkują prąd. W praktyce oznacza to, że sami możemy generować energię elektryczną niezbędną do zasilania urządzeń elektrycznych w naszych domach. Co ważne, prąd wygenerowany przez własną instalację fotowoltaiczną jest energią, z której korzystamy bez dodatkowych opłat. Decydując się na instalację fotowoltaiczną typu ON-GRID (połączoną z siecią energetyczną) możemy odsyłać niewykorzystane nadwyżki energii do sieci i odbierać w okresach wyższego zapotrzebowania na prąd w stosunku:
- 0,8 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (w przypadku instalacji do 10 kW),
- 0,7 kWh za każdą wyprodukowaną 1 kWh energii (w przypadku instalacji do 50 kW).
Alternatywą dla odsyłania nadwyżek energetycznych do sieci może być magazyn energii. Własny magazyn energii zapewnia jeszcze większą opłacalność inwestycji w fotowoltaikę, ponieważ umożliwia wykorzystanie wygenerowanych wcześniej nadwyżek energetycznych w stosunku 1 do 1, a nie pomniejszonym, jak to ma miejsce w przypadku odsyłania i pobierania energii z sieci.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Innowacyjne panele fotowoltaiczne odznaczają się wysoką sprawnością, co przekłada się na ich efektywne działanie praktycznie niezależnie od warunków atmosferycznych. W rezultacie z własnego prądu możemy korzystać przez cały rok, także zimą.
Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna składa się z całego zestawu urządzeń, które odpowiadają za pozyskiwanie energii słonecznej, jej przetwarzanie na energię elektryczną, a następnie przekształcanie prądu stałego w prąd zmienny dostępny w gniazdkach. Dodatkowo, aby zabezpieczyć naszą domową elektrownię słoneczną przed wyładowaniami elektrycznymi i przepięciami instalacja fotowoltaiczna powinna posiadać zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Bardzo ważny jest również system montażowy, na którym zamocowane są panele fotowoltaiczne. W zależności od konstrukcji budynku, jego zorientowania względem stron świata oraz poziomu zacienienia dachu panele możemy zamontować na dachu budynku lub na gruncie. Możliwy jest również montaż paneli na dachu zabudowań gospodarczych.