Koszty ogrzewania domu przytłaczają Twój budżet? Być może czas poszukać alternatywy. Montaż pomp ciepła może stanowić idealną odpowiedź – to bowiem urządzenia tanie oraz wygodne w eksploatacji. Ponadto instalacje pompy ciepła wykorzystują naturalne, odnawialne źródła energii i świetnie współpracują z nowoczesnymi instalacjami grzewczymi. Dowiedz się więcej o tym rozwiązaniu.
Powietrzne, wodne i gruntowe pompy ciepła
Istotą działania pomp ciepła jest wykorzystanie naturalnej energii cieplnej pochodzącej z:
- gruntu,
- powietrza,
- wody.
Do najpopularniejszych w naszym kraju należą gruntowe pompy ciepła, które pobierają energię z głębi ziemi. To dlatego, ze w naszym klimacie temperatura pod powierzchnią gruntu jest duża bardziej stabilna niż np. w powietrzu. Nawet w najchłodniejszych rejonach kraju na głębokości 1,5 m grunt ma zawsze dodatnią temperaturę. W takiej sytuacji wpływ na nią ma również nasłonecznienie oraz przepuszczalność wody z opadów, dlatego montaż pomp ciepła przeprowadza się zwykle na niezagospodarowanym terenie.
Jak działają instalacje pompy ciepła?
Gruntowe pompy ciepła pobierają energię z głębi ziemi za pomocą tzw. wymiennika gruntowego. Ma on postać rury, w której krąży specjalna ciecz. Jest podłączony z parownikiem, gdzie oddaje ciepło pobrane z gruntu. Takie rozwiązanie okazuje się bardzo wydajne, a dzięki różnorodności urządzeń możliwe jest dopasowanie instalacji pompy ciepła do potrzeb konkretnego budynku.
Czy warto zdecydować się na montaż pomp ciepła?
Montaż pomp ciepła pozwala przede wszystkim na uzyskanie znacznych oszczędności w zakresie kosztów ogrzania budynku zimą. Pod tym względem jest to bardzo opłacalna inwestycja – oczywiście o ile instalacja pompy ciepła będzie odpowiednio dobrana do konkretnych warunków i potrzeb. To rozwiązanie korzystne przede wszystkim na działkach, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia gazu i trzeba polegać na innych metodach ogrzewania. Ponadto do atutów rozwiązania należą:
- możliwość ogrzania domu oraz wody użytkowej,
- możliwość osiągnięcia samowystarczalności w zakresie energii cieplnej,
- możliwość wykonania tańszej i prostszej konstrukcji domu (bez komina, składu opału itd.),
- przyjazność środowisku, a co za tym idzie także możliwość otrzymania dofinansowania lub preferencyjnego kredytu na instalację,
- bezobsługowość – brak konieczności stosowania paliw,
- duża trwałość instalacji – inwestycja na wiele lat,
- możliwość współpracy z panelami fotowoltaicznymi,
- doskonała współpraca z ogrzewaniem podłogowym i innymi wydajnymi systemami grzewczymi,
- możliwość wykorzystania do chłodzenia pomieszczeń.