Jak dbać o pompę ciepła?
Pompy ciepła zasilają coraz więcej polskich domów i mieszkań, stając się istotnym elementem w gospodarowaniu energią. Pompa ciepła jest odpowiedzialna za produkowanie energii termicznej oraz jej wykorzystanie zgodnie z interesem i potrzebami danego gospodarstwa domowego. Może zasilać rozmaite sprzęty, jak również układy i systemy w danym budynku. Zachowanie pompy ciepła w dobrym stanie wymaga odpowiedniej konserwacji poszczególnych elementów układu oraz dbania o ich prawidłową eksploatację. W tym artykule podpowiadamy – jak powinna wyglądać prawidłowa konserwacja pompy ciepła oraz jakich korzyści mogą spodziewać się jej właściciele po wdrożeniu tych rozwiązań.
Sprzątanie i usuwanie zabrudzeń – czyli dlaczego warto utrzymać porządek
Pompy ciepła to systemy o rozbudowanej konstrukcji, w obrębie której mogą gromadzić się różnego typu zanieczyszczenia, pyłki, osady. Podstawową formą troski o pompę ciepła jest regularne nadzorowanie stanu jednostki zewnętrznej oraz usuwanie wszelkich zabrudzeń stałych mogących jej zaszkodzić. Warto usuwać odpady i zabrudzenia gromadzące się także w pobliżu jednostki, które mogłyby doprowadzić do zanieczyszczenia jej wnętrza i przedostać się do wentylatora.
Częstotliwość wykonywania tego zadania zależy od warunków środowiskowych, w których pompa ciepła została zainstalowana. Ponadto zależy od pory roku, aktualnej aury pogodowej, opadów atmosferycznych oraz innych zmiennych czynników.
Czyszczenie pompy ciepła – samodzielnie i z pomocą profesjonalisty
Czyszczenie pompy ciepła powinno następować przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. W jego trakcie należy oczyścić przede wszystkim parownik, co będzie miało duży wpływ na stabilną i bezpieczną pracę urządzenia. Nie jest to jednak zadanie możliwe do samodzielnego wykonania, dlatego warto pozostawić je wykwalifikowanym serwisantom.
Ponadto czyszczenie powinno obejmować wlot powietrza i wentylator, które stanowią pierwszą barierę przed wnikającymi do wnętrza zabrudzeniami. Osadzające się na nich cząsteczki brudu mogą nie tylko ograniczać wydajność pompy i siłę nawiewu, ale również generować zwiększone zużycie energii elektrycznej.
Środki do czyszczenia i konserwacji pompy ciepła
Do zabiegów konserwujących znajdziemy dedykowane środki chemiczne. Są to najczęściej parapety czyszczące do poszczególnych elementów lub całości instalacji. Sklepy chłodniczo-klimatyzacyjne powinny dysponować także specjalnymi środkami dedykowanymi do czyszczenia parownika, pozwalającymi na skuteczne usunięcie wszelkich zabrudzeń stałych, lepkich i opornych. Ponadto stosowanie odpowiednio dobranego środka pozwoli przeciwdziałać rozwojowi korozji.
Warto też trzymać się zaleceń podanych przez producenta naszej pompy ciepła. Powinien określić on zalecaną porę roku na przeprowadzenie czyszczenia oraz optymalną częstotliwość. Ponadto ważne jest monitorowanie stanu pracy całego układu oraz wczesne rozpoznawanie wszelkich usterek i spadków wydajności. Im wcześniej podejmiemy środki zaradcze, tym bardziej wydłużymy spodziewaną żywotność pompy ciepła oraz zagwarantujemy jej wydajne działanie.