Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Jako właściciel domu jednorodzinnego masz praktycznie nieograniczoną swobodę decydowania o tym, jak ogrzejesz swoją nieruchomość. Możesz się zdecydować na odnawialne źródła energii lub kotły grzewcze zasilane paliwami kopalnymi. Komfort cieplny w pomieszczeniach możesz utrzymywać przy pomocy ogrzewania nadmuchowego, grzejników ściennych czy ogrzewania podłogowego. Jakie odbiorniki ciepła najlepiej sprawdzą się w Twoim domu?

Dobór odbiorników ciepła powinien być podyktowany ergonomią i możliwościami technicznymi. Najbardziej ergonomicznym systemem grzewczym jest ogrzewanie podłogowe. Wynika to z kierunku, w jakim przemieszcza się ciepłe powietrze – ogrzane powietrze zawsze wędruje ku górze, dzięki temu ciepła podłoga skutecznie ogrzewa powietrze w pomieszczeniu i jest w stanie zapewnić optymalną temperaturę przy znacznie niższej mocy grzewczej niż w przypadku grzejników ściennych. Wynika to oczywiście także z faktu, iż w przypadku ogrzewania podłogowego odbiornikiem ciepła jest cała podłoga, której powierzchnia jest znacznie większa niż kubatura grzejnika. Jednak ogrzewanie podłogowe nie sprawdza się wszędzie. W przypadku niewielkich pomieszczeń znacznie bardziej opłacalne pod względem inwestycyjnym okazują się grzejniki ścienne. W wielu miejscach o ich instalacji decydują również uwarunkowania techniczne. O ile na parterze jesteśmy w stanie dociążyć strop systemem ogrzewania podłogowego, o tyle na piętrze nie zawsze się to udaje. Wszystko zależy od nośności konstrukcji budynku. W rezultacie ogrzewanie podłogowe bardzo często idzie w parze z grzejnikami ściennymi, które znacząco ewoluowały w ostatnim czasie.

Nowoczesne grzejniki ścienne – funkcjonalne i eleganckie

Czasy ciężkich, żeliwnych odbiorników ciepła o dyskusyjnej estetyce są już dawno za nami. Współczesne grzejniki ścienne stanowią harmonijne połączenie elegancji i ergonomii, co przekłada się na możliwość zapewnienia komfortu cieplnego w pomieszczeniu przy jednoczesnym znaczącym ograniczeniu wydatków na ogrzewanie. Co ważne, grzejniki łazienkowe i pokojowe odznaczają się naprawdę oryginalnym designem. Są też dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu można je w sposób bezkompromisowy dopasować do aranżacji wnętrza. Tego typu rozwiązania bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w przestrzeniach mieszkalnych, jak i użytkowych. Co ważne, ścienne odbiorniki ciepła mogą być zasilane energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. To samo dotyczy oczywiście ogrzewania podłogowego.