Ogrzewanie podłogowe - Oszczędzaj na ogrzewaniu

Ogrzewanie podłogowe - Oszczędzaj na ogrzewaniu

Ogrzewanie podłogowe – oszczędzaj na ogrzewaniu, nie na komforcie cieplnym

Popularna „podłogówka” to coraz częstszy wybór wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Ogrzewanie podłogowe jest montowane zarówno w nowych domach, jak i nieruchomościach modernizowanych. Za jego wyborem przemawia przede wszystkim możliwość utrzymania wysokiego  komfortu cieplnego w pomieszczeniu, przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków na ogrzewanie budynku. Jak to możliwe?

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

System ogrzewania podłogowego to rozwiązanie, które sprawdzi się idealnie w nieruchomościach ogrzewanych przy pomocy pompy ciepła, kotła kondensacyjnego czy kolektorów słonecznych. Niska temperatura wody grzewczej w instalacji sprawia, że wskazane powyżej źródła ciepła pracują najefektywniej, co przekłada się na maksymalne oszczędności. Nie oznacza to jednak, że ogrzewanie podłogowe działa nieefektywnie we współpracy z innymi źródłami ciepła. Praktyka pokazuje, że „podłogówka” pozwala wygenerować oszczędności także w przypadku domów ogrzewanych kotłami na paliwa stałe.

W instalacji ogrzewania podłogowego „grzejnikiem” jest cała powierzchnia podłogi, która oddaje ciepło przez promieniowanie. Ciepło unosi się ku górze, zapewniając optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniu, przy jednoczesnym zachowaniu temperatury samej podłogi na przyjemnym poziomie. Jednocześnie ze względu na dużą powierzchnię grzewczą oraz sposób, w jaki dystrybuowana jest energia cieplna pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o nawet 20C bez pogorszenia komfortu jego użytkowania. W skali roku przekłada się to na oszczędność energii – a zarazem pieniędzy – nawet do 12%.

Jak zwiększyć wydajność instalacji i oszczędzać jeszcze więcej?

Decydując się na wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego warto pamiętać o odpowiednim zaizolowaniu podłogi. Dobra jakościowo izolacja cieplna podniesie w prawdzie wartość inwestycji, ale szybko się zwróci. Dlaczego? Izolację cieplną w „podłogówce” stosuje się po to, aby jak najwięcej ciepła było kierowane do ogrzewanego pomieszczenia, a jak najmniej uciekło w dół. Grubość izolacji zależy od usytuowania pomieszczenia. W przypadku podłogi na gruncie grubość izolacji powinna wynosić ok. 10 centymetrów. Podłoga nad pomieszczeniem ogrzewanym może zostać zaizolowana znacznie cieńszą warstwą materiału – taka izolacja powinna wynosić ok. 3 centymetrów. Natomiast w przypadku podłogi nad pomieszczeniem nieogrzewanym (np. garażem) grubość izolacji cieplnej nie powinna być mniejsza niż 5 centymetrów. Odpowiednio ułożona izolacja cieplna ułatwia również układanie rur grzewczych, w rezultacie zapewniając równomierną dystrybucję ciepła na całej powierzchni podłogi.