Pompy ciepła - ogranicz koszty ogrzewania

Pompy ciepła - ogranicz koszty ogrzewania

Pompy ciepła – ogranicz koszty ogrzewania swojego domu

Budując swój wymarzony dom musimy podjąć wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór systemu grzewczego. Wybierając ogrzewanie warto zwrócić uwagę na to, żeby system był możliwie jak najtańszy w eksploatacji, a zarazem komfortowy i łatwy w obsłudze. Wszystkie te zalety łączy w sobie pompa ciepła. Pompa ciepła to świetna alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych, ponieważ jest rozwiązaniem ekologicznym, a zarazem tanim w eksploatacji. Jak działa pompa ciepła? Ile możemy zaoszczędzić korzystając z energii czerpanej z otoczenia?

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to system grzewczy wykorzystujący energię pochodzącą ze środowiska naturalnego. W zależności od modelu pompa ciepła może czerpać energię z gruntu, wody lub powietrza. W Polsce dużym powodzeniem cieszą się powietrzne pompy ciepła. Za ich wyborem przemawia łatwy montaż oraz duża opłacalność inwestycji. Powietrzne pompy ciepła znajdują zastosowanie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania domów.

Ile możemy zaoszczędzić na instalacji powietrznej pompy ciepła?

Wydajność powietrznej pompy ciepła szacuje się na nawet 75%. Co to oznacza? Do ogrzania powietrza w domu czy zagrzania ciepłej wody użytkowej system powietrznej pompy ciepła wykorzystuje do 75% energii z powietrza i jedynie 25% ze źródeł nieodnawialnych, przy czym pompa może być zasilana energią elektryczną pochodzącą z instalacji fotowoltaicznej. Wówczas system grzewczy w domu jest w pełni ekologiczny, a zarazem praktycznie bez kosztowy w eksploatacji.

Dodatkowym atutem w przypadku systemu grzewczego opartego na powietrznej pompie ciepła jest duża oszczędność przestrzeni. Dzięki pompie ciepła możemy zapomnieć o brudnej kotłowni, w której obok kotła grzewczego jesteśmy zmuszeni magazynować materiał opałowy. Zamiast tego na ścianie pojawi się niewielkie urządzenie, którego estetyczny wygląd i niewielki rozmiar pozwalają na dopasowanie jednostki wewnętrznej do każdego wnętrza (pompa ciepła typu split). Alternatywą dla urządzenia instalowanego wewnątrz domu są pompy ciepła typu monoblock składające się wyłącznie z jednostki zewnętrznej.

W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że ze względu na uproszczony montaż powietrzne pompy ciepła mogą być bez problemów instalowane zarówno w nowych domach, jak i mieszkaniach już użytkowanych. W odróżnieniu od pomp gruntowych nie wymagają bowiem budowy specjalnej instalacji, ani wykonywania wykopów w gruncie, co znacząco zwiększa zakres inwestycji.