Rekuperacja – czyste powietrze w twoim domu
Sprawna wentylacja to podstawa każdego domu. To dzięki niej zużyte powietrze jest wywiewane z pomieszczeń, a jego miejsce zastępuje świeże powietrze z zewnątrz. Dawniej w naszych domach korzystaliśmy z wentylacji grawitacyjnej (świeże powietrze było zasysane do wnętrza przez ciąg wytwarzany w kominie), obecnie wentylacja grawitacyjna nie sprawdza się najlepiej. Powodem są zbyt szczelne drzwi i okna, niwelacja mostków cieplnych na etapie budowy domów energooszczędnych oraz wszystkie inne działania zmierzające do tego, aby ograniczyć do minimum straty energii podczas eksploatacji nieruchomości. Dlatego też miejsce wentylacji grawitacyjnej coraz częściej zajmuje wentylacja mechaniczna – system wymuszający cyrkulację i wymianę powietrza w obiekcie. Naturalną konsekwencją wentylacji mechanicznej jest rekuperacja. I to właśnie rekuperacja cieszy się obecnie rosnącą popularnością wśród inwestorów. Dlaczego?
Co to jest rekuperacja?
Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej, który pozwala odzyskiwać część ciepła z wywiewanego powietrza i wykorzystać ją do ogrzania powietrza nawiewanego. Dzięki temu wymiana powietrza w pomieszczeniach odbywa się przy minimalnej stracie ciepła i jednoczesnym zachowaniu temperatury wyjściowej. Działanie rekuperacji bazuje na rekuperatorze. Rekuperator to urządzenie stosowane w systemach wentylacji mechanicznej, przy czym nie jest ono niezbędne do ich prawidłowej pracy. Dlatego też na rynku można spotkać centrale wentylacyjne z i bez rekuperacji.
Rekuperacja pozwala oszczędzać energię na kilka sposobów. Po pierwsze część ciepła jest odzyskiwana z powietrza wywiewanego z obiektu. Po drugie energia ta jest wykorzystywana do ogrzewania powietrza napływającego do budynku. Po trzecie, dzięki rekuperacji możemy cieszyć się świeżym powietrzem w naszym domu bez konieczności otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń, a więc bez dodatkowych strat energii cieplnej.
Dodatkowe korzyści płynące z rekuperacji
Rekuperacja to rozwiązanie, które poza oszczędnościami na rachunkach za ogrzewanie oraz korzystnym wpływem na nasze zdrowie i dobre samopoczucie posiada jeszcze inne zalety. Jedną z nich jest automatyzacja procesu wymiany powietrza w obiekcie, dzięki czemu oddychamy zawsze świeżym i czystym powietrzem. Co ważne rekuperacja pracuje cicho i zabezpiecza nas przed hałasem, który może napływać do pomieszczenia przez otwarte okna. Bardzo ważną zaletą jest również kontrola wilgotności powietrza. Rekuperacja usuwa wilgoć z powietrza, dzięki czemu na oknach nie osadza się „rosa”. To także doskonałe rozwiązanie dla alergików, ponieważ regularna wymiana powietrza i nawiewanie do wnętrza powietrza przefiltrowanego znacząco ogranicza ilość kurzu, pyłków oraz innych alergenów w powietrzu, którym oddychamy w domu.